Gluténérzékeny vagy?
Nem csak puffadást és hasmenést okoz: 9 jel, hogy gluténérzékeny vagy.
A hangulatingadozás, a krónikus fáradtság és a migrénes fejfájás is lehet a jele, hogy gluténérzékeny vagy.
A glutén fogyasztásának mellőzését sokan divatdiétának vélik, ám valóban sokan vannak, akik gluténérzékenységben, egy autoimmun betegségben szenvednek, így kénytelenek lemondani az olyan finomságokról, mint a pizza, a tészta, a kenyér vagy az ínycsiklandó, frissen sült, különböző lisztekből készült sütemények.
A glutén a búzában, rozsban és árpában megtalálható fehérje, ami fele-fele arányban gliadinból és gluteninből tevődik össze. A gluténérzékenység – orvosi nevén cöliákia – a gliadin fehérjével szembeni túlérzékenységet jelenti. Ez a leggyakoribb krónikus vékonybélbetegség, ami a lakosság csaknem 13%-át érinti.
Ez történik gluténérzékenység esetén
Ha egy gluténérzékeny huzamosabb időn át gluténtartalmú élelmiszereket fogyaszt, a vékonybél nyálkahártyája megváltozik. A tápanyagok felszívódását biztosító bélbolyhok tönkremennek, így a beteg szervezetében a tápanyagok optimális felszívódása nem jön létre. Az elfogyasztott táplálékok a szervezetben pedig nem tudnak megfelelően hasznosulni.
A tünetek mindenkinél más intenzitással jelentkeznek, vannak, akiknél szinte alig tűnnek fel, míg másoknál mindennapos problémát okozhatnak.
A gluténérzékenység jelei
A betegségnek vannak jellegzetes emésztőszervi tünetei, de más jellegű problémákat is okozhat, így, ha az alábbiakat tapasztalod, érdemes lehet kivizsgáltatni magad.
Hasi görcsök és puffadás
Az egyik legszembetűnőbb jel, ha a gluténtartalmú étel elfogyasztása után azonnal hasi görcsök alakulnak ki, melyek sokáig eltarthatnak, és igen fájdalmasak lehetnek. Amennyiben a vérben található fehérjeszint a felszívódási zavarok következtében csökken, az azt eredményezi, hogy a véredényekből a folyadék a szövetek közé szivárog. Így gyakran jelentkezhet puffadás vagy ödéma, különösen a bokánál és lábfejeknél.
Krónikus, görcsös hasmenés vagy emésztetlen, tömeges, zsírfényű széklet
A cöliákia klasszikus tünetei közé tartozik a krónikus hasmenés vagy szorulás, illetve a nagy tömegű, zsírfényű széklet. Mindenkinél máshogy jelentkeznek a székelési zavarok, ha viszont több napon át fennállnak, érdemes felkeresni az orvost.
Depresszió és hangulatingadozás
A kutatók megállapították, hogy az arra érzékenyeknél a glutén fogyasztása miatt a triptofán – vagyis az az esszenciális aminosav, mely hozzájárul a mentális egészség és a pozitív kedélyállapot fenntartásához – szintje csökken a szervezetben.
Migrénes fejfájás és krónikus fáradtság
Mivel a szervezet nem képes a számára elegendő mennyiségű energiát a táplálékokból kinyerni, jóval erőtlenebb és fáradtabb lehet ilyenkor az ember.
Fogyás
A felszívódási zavarok hosszútávon meggyengíthetik az immunrendszert, és a szervezetben hiányállapotokat – fehérje, nyomelemek, vitaminok hiánya – idéznek elő, ami súlycsökkenéssel járhat.
Vérszegénység
Gluténérzékenység esetén a vas és a B12-vitamin csökkent felszívódása vérszegénység kialakulásához vezethet, a K-vitamin hiánya pedig vérzékenységet okozhat.
Csontritkulás, fogak romlása
A D-vitamin és a kalcium csökkent felszívódása csontritkuláshoz vezethet, a fogakon pedig rövid időn belül elváltozásokat, például a fogzománc elszíneződését okozhatja.
Ekcémaszerű tünetek
Az emésztési panaszokon kívül ekcémához hasonló kiütések lehetnek a bőrön, illetve bőrszárazságot, „csirkebőrt” is előidézhet a betegség, ami a zsírsavhiány, illetve az A-vitamin hiányának következménye lehet.
Hormonzavarok
A kutatók összefüggést állapítottak meg a gluténintolerancia és a hormonális egyensúly felborulása között, ami szabálytalan menstruációs ciklusban, premenstruációs tünetegyüttesben, súlyos esetben meddőségben mutatkozik meg.
Gluténmentes étrend a megoldás
Az már egyértelmű, hogy a betegség genetikailag meghatározott, ám egyelőre a szakértők sem tudják pontosan, hogyan öröklődik tovább. A gluténérzékenység egész életen át tartó megbetegedés, aminek megszüntetése jelenleg nem lehetséges. Gluténmentes étrenddel tünetmentesség és egészséges, teljes élet érhető el.
Gyógynövények a hasfájás és a bélhurut kezelésében
A gyógyszeres kezelés és diéta mellett, az orvossal egyeztetve néhány jótékony hatású gyógynövény is segíthet a tünetek enyhítésében és a betegség lerövidítésében.
forrás: femina.hu